To resolve this problem we have,

is unknown.
With these dates we can calculate the Flexural strenght of the specimen,

After that, we can calculate the flexural strenght for the square cross section using the previously value.

Answer:
a)σ₁ = 265.2 MPa
b)σ₂ = -172.8 MPa
c)
d)Range = 438 MPa
Explanation:
Given that
Mean stress ,σm= 46.2 MPa
Stress amplitude ,σa= 219 MPa
Lets take
Maximum stress level = σ₁
Minimum stress level =σ₂
The mean stress given as


2 x 46.2 = σ₁ + σ₂
σ₁ + σ₂ = 92.4 MPa --------1
The amplitude stress given as


2 x 219 = σ₁ - σ₂
σ₁ - σ₂ = 438 MPa --------2
By adding the above equation
2 σ₁ = 530.4
σ₁ = 265.2 MPa
-σ₂ = 438 -265.2 MPa
σ₂ = -172.8 MPa
Stress ratio



Range = 265.2 MPa - ( -172.8 MPa)
Range = 438 MPa
Answer:
net amount of energy change of the air in the room during a 30-min period = 660KJ
Explanation:
The detailed calculation is as shown in the attached file.
Answer:
Eye.
Explanation:
Dust, dirt, and metal chips are most unpleasant to get in your eyes. Just experience it and you'll know what I mean.
;)