Answer:
The angle of rotation is 2.11 °
Step-by-step explanation:
Given as :
The radius of the round path = r = 18 feet
The length of the distance cover by wheel = l = 38 feet
Let The angle of rotation = Ф
Now, According to question
∵ length of the arc of a circle subtending an angle at center = Ф
So,
length of the distance cover by wheel = π × radius × 
Since 180° = π radian
And π = 3.14
So, length of the distance cover by wheel = 180 °× radius × 
i.e l = r × Ф
Or, Ф = 
Or, Ф = 
Or, Ф = 2.11 °
So, The angle of rotation = Ф = 2.11 °
Hence, The angle of rotation is 2.11 ° Answer
Complete question:
Dr. Lyte wishes to study speed of Reaction Time to press a button in response to the onset of a lamp. The independent variable (V) is the color of the light produced by the lamp (red, orange, yellow, green, or blue) Since only 10 participants are available, she elects to administer the IV within-subjects with all 10 participants being exposed to all five levels of the color variable. The order of the color of the light presentation is to be counterbalanced. Using concepts from the textbook, why would Dr. Lyte need to use counterbalancing in this scenario?
Answer:
Here,
Independent variable (IV) is: the color of the light produced by the lamp (red, orange, yellow, green, or blue)
We are also told only 10 participants are available.
All 10 participants are being exposed to all five levels of the color variable in the same order.
Counterbalancing is said to be a technique used when establishing task order. It helps prevent introduction if cofounding variables.
Dr. Lyte will need to use counterbalancing technique in this scenario because some of the participants may be unable to understand difference in similar colours. Example some participants may not be able to differentiate between orange and red when the red colour comes after orange.
But using counterbalancing technique, Dr. Lyte can avoid such an error.
Answer : The speed of both planes is 61.25 mph and 18.75 mph respectively.
Explanation:
Let the speed of first plane be x mph
Let the speed of second plane be y mph
Since we have given that difference of speeds is 80 mph
i.e. x - y= 80 (
1)
Distance between two planes = 3400 miles
As they are flying towards each other i.e. they are in the opposite direction.
So, Relative speed will be the sum of their speeds i.e.
Relative speed = x + y
And we know speed = 
Speed= 
⇒ Speed = 42.5 mph
Hence, Relative speed becomes 42.5 mph
⇒ x+y=42.5 (
2)
Now, by using the elimination method of solving the system of equation, we have ,
x= 61.25 mph
and y = 18.75 mph
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
what you did ias correrct
Absolute value- the amount a number is away from zero. With this information, we can conclude,
|-12| = 12
|-15| = 15