Answer: 
Step-by-step explanation:
Given: A mirror with a parabolic cross section is used to collect sunlight on a pipe located at the focus of the mirror.
The pipe is located 8 inches from the vertex of the mirror.
Assume the vertex is at the origin.
If the parabola opens upwards
then the coordinates of focus= (0,8)
We know that equation of parabola with focus (0,a) and open upards is of the form (vertex=(0,0)) is

Substitute the value of a=8 in equation, we get


Therefore, equation of the parabola that models the cross section of the mirror is 
Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
Answer:
Steps 3 and 4 are incorrect because
(a) An incorrect value for slope was obtained in step 3.
(b) The incorrect value for the slope was used in step 4.
Explanation:
Let us evaluate Talia's steps.
Step 1: Select (2, 5) as a point on the line.
CORRECT
Step 2: Select another point (1, 3) on the line.
CORRECT
Step 3: Count units to the right and count units up, to determine the slope.
Units right = 2 - 1 = 1
Units up = 5 - 3 = 2
Slope = (Units up)/(Units right) = 2/1 = 2
INCORRECT because Talia did not obtain a slope of 2.
Step 4: Substitute obtained values in the point-slope form.
(y - y1) = m(x - x1). If we select the point (1, 3), then
y - 2 = 2(x - 1).
Talia's equation is INCORRECT because she used an incorrect value
for the slope.
B. because it is 10 being subtracted from the fraction.
B = hourly rate for babysitting and w = hourly rate for working at water park
3b + 10w = 109...multiply by -8
8b + 12w = 177...multiply by 3
----------------------
-24b - 80w = - 872 (result of multiplying by -8)
24b + 36w = 531 (result of multiplying by 3)
---------------------add
- 44w = - 341
w = -341/-44
w = 7.75 <=== hourly rate for working at water park
3b + 10w = 109
3b + 10(7.75) = 109
3b + 77.50 = 109
3b = 109 - 77.50
3b = 31.50
b = 31.50/3
b = 10.50 <== hourly rate for babysitting