First divided 140 by 100 to find out how much 1 percent is
140 ÷ 100 = 1.4
multiply 1.4 by 45 to find 45 %; 1.4 x 45 = 63
then add 63, which is 45%, to 140, which is 100%, and you get 203, which is 140 + 45%, or 145%
please mark brainliest if this helped you. I hope it did!
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
Given the linear regression of Y: "Annual salary" as a function of X: "Mean score on teaching evaluation" of a population of university professors. It is desired to study whether student evaluations are related to salaries.
The population equation line is
E(Y)= β₀ + β₁X
Using the information of a n= 100 sample, the following data was calculated:
R²= 0.23
Coefficient Standard Error
Intercept 25675.5 11393
x 5321 2119
The estimated equation is
^Y= 25675.5 + 5321X
Now if the interest is to test if the teaching evaluation affects the proffesor's annual salary, the hypotheses are:
H₀: β = 0
H₁: β ≠ 0
There are two statistic you can use to make this test, a Student's t or an ANOVA F.
Since you have information about the estimation of β you can calculate the two tailed t test using the formula:
~
= 25.1109
The p-value is two-tailed, and is the probability of getting a value as extreme as the calculated
under the distribution 
p-value < 0.00001
I hope it helps!
Normalcdf(78, 82, 80, 8/√(64)) = 0.9544997361
The standard deviation of the sample mean will be 8/√64 = 1, so you are asking for the probability that the value will be within 2 standard deviations of the mean. This is a number most statistics students are asked to memorize.
Your probability is about 0.9545.
we know that
The measure of the interior angle is the half-sum of the arcs comprising it and its opposite.
so
<u>Find the measure of the angle LAM</u>
m∠LAM is equal to
![\frac{1}{2}*[arc\ KJ+arc\ LM]= \frac{1}{2}*[170+80]\\\\=125\ degrees](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%2A%5Barc%5C%20KJ%2Barc%5C%20LM%5D%3D%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%2A%5B170%2B80%5D%5C%5C%5C%5C%3D125%5C%20degrees)
<u>Find the measure of the angle MAJ</u>
we know that
m∠LAM+m∠MAJ=
° ------> by supplementary angles
m∠MAJ=
m∠MAJ=
°
therefore
<u>the answer is</u>
The measure of the angle MAJ is 
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that the mean incubation time for a type of fertilized egg kept at a certain temperature is 25 days.
Let X be the incubation time for a type of fertilized egg kept at a certain temperature is 25 days.
X is N(25, 1)
a) Normal curve is in the attached file
b) the probability that a randomly selected fertilized egg hatches in less than 23 days
=
we convert x into Z score and use std normal distn table to find probability

i.e. we can say only 2.5% proportion will hatch in less than 23 days.