Answer:
99% Confidence interval: (0.185,0.375)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 150
Number of cars that have faulty catalytic converters, x = 42
99% Confidence interval:
Putting the values, we get:
The 99% confidence interval for the true proportion of new cars with faulty catalytic converters is (0.185,0.375)
To solve the problem, get the
percentage of each test by multiplying the score and the percentage then add it all up:
82 * .25 (highest test grade) + 65* .15 (lowest test grade) +
71*.20 (each test remaining) + 77*.20 (each test remaining) + 92*.20 (homework
grade)
= 20.5 + 9.75 + 14.2 + 15.4 + 18.4 = 78.25 or 78% in whole number
I'm not sure but I think it would be 10 pens hope this helps.
Answer : 96
x – y = 16
--------> equation 1

x is the higher grade and y is the lower grade
We solve the first equation for y
x - y = 16
-y = 16 -x ( divide each term by -1)
y = -16 + x
Now substitute y in second equation



Take common denominator to combine fractions


Add 8 on both sides

Multiply both sides by 
x = 96
We know x is the higher grade
96 is the higher grade of Jose’s two tests.