we are given

where
y is average gas mileage in miles per gallon
x is speed in miles per hour
we have to find average gas mileage at a speed of 60 miles per hour
so, we have

now, we can plug it and find y

we get

so,
the best approximate for the average gas mileage at a speed of 60 miles per hour is 30.7 mi/gal...........Answer
Answer:
150 oz.
Step-by-step explanation:
There are already 150 ounces of alloy of nickel.
Of this 150 oz, 70% is pure i.e. nickel content = 150(0.7) = 105 oz
Now available is
Nickel Other metals
105 45
Let x oz of pure nickel is added.
Then new alloy will have 105+x oz nickel in total of 150+x oz.
Percentage pure = 
Simplify to get

Hence answer is 150 oz should be added.
Answer: With this information the answer would be GO down twice into the negatives and make you plot point, next go down eleven times and make your plot point, and last go down seventeen times and make your plot point.
Step-by-step explanation: What you have to do is make the number line with a zero at in the middle on the left of the zero you go down into the the negative numbers and on the right you go up into the positive numbers
Answer:
Step-by-step explanation:
V=1/2lbh
V=1/2×15×8×6
V=360inches