Answer:
The correct answer is $8,316( Unfavorable) and $10,500 ( Favorable).
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
Actual Variable OH AH × SVOR SH × SVOR
$222,816 $57,200×$3.75 = $214,500 $60,000×$3.75 = $225,000
Variable OH spending variance Variable OH efficiency variance
$214,500 - $22,816) $225,000 - $214,500
= $8,316( Unfavorable) = $10,500 ( Favorable)
Hence, Variable OH spending variance = $8,316( Unfavorable)
And Variable OH efficiency variance = $10,500 ( Favorable)
Answer:
The company should not develop the new product as The operation cash flow is too low as compared to the OCF that results in zero NPV
.
Explanation:
In order to know if the company should develop the new product we would have to make the following calculations:
The No, of units the company expects to sell = Market share*Market size = 4.5%*120,000 = 5,400
Total contribution = No. of units sold*contribution margin per unit = 5400*87.20 = $470,880
Fixed costs = $418,000
Profit before tax = Total contribution - Fixed costs = $470,880 - $418,000 = $52,000
Net profit = (1-Tax rate)*Profit before tax = (1-34%)*$52,000 = $34,320
Since there are no depreciation costs(assumed), net profit is the operating cash flow.
Therefore, the company should not develop the new product as The operation cash flow is too low as compared to the OCF that results in zero NPV
.
The answer is the type of feedback offered. Responding to
a message involves of giving noticeable response to the speaker. For the
people who are good listeners, they preserved eye contact, responded with suitable
facial gestures, they inquired questions and swapped ideas. While for the poor listeners,
they had a drooping posture and yawning.
Answer:
True
Explanation:
The codes of conduct are the set or collection of conduct in an organisation that are specified for the particular organisation. These conducts may be following:
- Rules
- Principles
- Values
- Employee expectations, behavior, and relationships
These codes of conducts are to be followed by the individuals associated with organisation.
Answer:We use the Large Function. the general formula is =LARGE(first cell:last cell,3) .Please refer to the explanation section for details
Explanation:
Let us assume
A 1 = $1,250, A 2 = $1,090, A 3 = $985, A 4 = $985, A 5 = $880, A 6 = $756, A 7 = $675, A 78= $650, and A 9 =$600
Using the Large function on excel to return the third largest value, on the formula bar we have the following formula;
=LARGE(A1:A2,3)