<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
Answer : Option 3) Wave/Particle duality.
Explanation : The experiment on discovery of photoelectric effect revealed about the photoelectrons of light that can behave as particle or waves.
The photoelectric effect is observed when the emission of electrons or other free carriers occurs on shining a light radiation on a material. The electrons emitted from this can be called photo electrons. These photoelectrons may behave as wave or particle in duality which holds that light and matter exhibit properties of both waves and of particles.
To find average atomic mass you multiply the mass of each isotope by its percentage, and then add the values up.
35 * 0.90 + 37 * 0.08 + 38 * 0.02 = 35.22
Average atomic mass closest to 35.22 amu.
The density of human fat is
. The mass of the pure fat is 11.1 lbs.
First convert mass from lb to g as follows:
1 lb=453.592 g
Thus,

Density of a substance is defined as mass per unit volume, thus volume can be calculated as:

Putting the values,

Therefore, volume gained by person will be
.