Lets assume the gas is acting Ideally, then According to Ideal Gas Equation the density is given as,
d = P M / R T ------- (1)
Where;
P = Pressure = 1.03 atm
M = Molar Mass = 146.06 g/mol
R = Gas Constant = 0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
T = Temperature = 297 K
Putting Values in eq. 1,
d = (1.03 atm × 146.06 g/mol) ÷ (0.08206 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 297 K)
density = 6.17 g/L
Answer:
Well this is a metathesis or partner exchange reaction....and barium sulfate is as soluble as a brick...
Explanation:
And so...
Ba(NO3)2(aq)+K2SO4(aq)→2KNO3(aq)+BaSO4(s)⏐↓
Note that you simply HAVE TO KNOW that barium sulfate is insoluble....as is lead sulfate, and as is (less so) calcium sulfate
Explanation:
It would be 4 meters per second. With this you'd only have to take 180, ans divide 45 from it to finally get your answer! I hope all is well, and you end up passing. (:
Is there a question or is this a weird "Fun Fact"
The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃