Answer:
1.216mol
Explanation:
The molar mass of C₄H₁₀ is (12 x4)+ (1x 10) = 48 + 10 = 58g
1 grams C4H10 is equal to 0.017205129881525 mole.
70.7 grams = 70.7 x 0.017205129881525 = 1.216mol
Answer: The answer would be, "Has mass of 1 amu".
Explanation:
In an equilibrium mixture of the three gases, PCO = PCl2 = 2.22 × 10-4 atm. The partial pressure of the product, phosgene (COCl2), is kp=(COCl2)/(CO)(Cl2) which is

. So, the correct answer is <span>A) 7.34.</span>
The Law states that the change in internal energy (U) of the system is equal to the sum of the heat supplied to the system (q) and the work done ON the system (W)
<span>ΔU = q + W </span>
<span>For the first question, 0.653kJ of heat energy is removed from the system (balloon) while 386J of work is done ON the balloon, thus </span>
<span>ΔU = -653J + 386J </span>
<span>=-267J </span>
<span>Thus internal energy decrease by 267J </span>
<span>For the second question, 322J of heat energy is added to the system (gold bar) while no work is done on the gold bar, this is an isochoric/isovolumetric process, thus </span>
<span>ΔU = 322J + 0 </span>
<span>=322J </span>
<span>Thus internal energy increase by 322J</span>
Answer:
The term conclusion best illustrates the given statement.
Explanation:
Conclusion refers to a decision or judgment that can be acquired by reasoning. From the observation mentioned in the given table:
1. The steel, aluminum, and bronze took 27, 45 and 80 seconds to dissolve small section of wax, this signifies that more time will be needed by them to transfer heat to the food while cooking. Thus, food will take more time to cook in them.
2. Copper consumed less time, that is, 15 seconds to melt the section of wax than the other metal pots, which signifies that it is a good conductor of heat than the others. Thus, the copper pot would be good for cooking food briskly.
After evaluating the results and observations in an experiment, the conclusion was made that pots made of copper are best for cooking foods.