Answer:
This means that the first interval, with 9000 viewers, is 3 times as narrower as the second interval, with 1000 viewers.
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
, and a confidence level of
, we have the following confidence interval of proportions.

In which
z is the zscore that has a pvalue of
.
The width of the interval is:

In this sample:
Two 90% intervals, with different lenghts. So both have the same values for z an 
Interval A:
9000 viewers.
So the width is

Interval B:
100 viewers
So the width is

Relationship between the widths:

This means that the first interval, with 9000 viewers, is 3 times as narrower as the second interval, with 1000 viewers.
Answer:
387.06
Step-by-step explanation:
(0 to 5) = round down
(5 to 9) = round up

Answer:
(5953.52,6046.49)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Mean,
= 6,000 pounds
Sample size, n = 40
Alpha, α = 0.05
Standard deviation, σ = 150 pounds
95% Confidence interval:
Putting the values, we get,
are the limits within which 95% of the sample means occur.