Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
Answer:
45 degree
Step-by-step explanation:
We are given that
Angle PSR=99 degrees
Angle PSQ=(3x+18) degrees
Angle QSR=(9x-27)degrees
According to question
Angle PSR=Angle PSQ+angle QSR
Substitute the values




Substitute the value of x
Angle PSQ=
Hence, the measure of angle PSQ=45 degree
5 of seven are not minivans - > 5/7
5/7*161=115
Making larger monthly payments than required will pay off a loan faster. Thus, the answer is A.