Answer with explanation:
It is given that , ride at an amusement park moves the riders in a circle at a rate of 6.0 m/s.

Radius of Circle = 9.0 meters
Acceleration is rate of change of velocity,which will be perpendicular to radius vector.
Also, in terms of mathematics, line from center that is radius , to point of contact that is tangent line ,which is on the circle are perpendicular to each another.
→r(radius vector) ⊥ a(Acceleration vector).
So, In option A, Radius vector is Perpendicular to acceleration of riders.
Additive inverse; you can't just take -4.4 and make it positive.
Answer:
A) Case A we dont rally have a nrmal distribution in case C
(See step by step explanation)
Step-by-step explanation:
Normal Distribution curve is a function of mean and standard deviation with these values we can plot the curve. The mean usually denoted by μ will show the most frecuent value of the population ( or sample ) and the standard deviation is a measure of the spread of the values around the mean. If we assume that for hitting the axis we should understand that the two given values are the end of the curve, then we can evaluate how spread is each of the curve then:
case A 115 - 75 = 40
case B 72 - 48 = 24
case C We do not touch x -axis in this case so curve is open we can find distribution values (theoretically) from -∞ to +∞ we dont really have a normal distribution in this case.
case D 38 - 28 = 10
Then if we dismiss case C the biggest standard deviation will be case A.
Note: we do not need to calculate standard deviation we just need to look how width it is
Concrete building blocks weigh 28 pounds each. 1b=28
28(5) = w
w= 140 pounds
56/28=b
b = 2 blocks