From the dot plot, we have that 90.91% of the students have 5 or more vowels in their first and last names.
---------------------
The dot plot states that:
- 2 students have 4 vowels in their first and last name.
- 3 students have 5 vowels.
- 8 students have 6 vowels.
- 9 students have 7 vowels.
Then:
- Total of 2 + 3 + 8 + 9 = 22 students.
- 3 + 8 + 9 = 20 have or more vowels.

90.91% of the students have 5 or more vowels in their first and last names.
A similar problem is given at brainly.com/question/14354536
5/3 = 1.66667
1.666666^3=4.6296 (Volume is measured in cubic units)
54x4.6396=250
250 x pi = 250Pi.
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
<u>Given points:</u>
- S(-3,6),T(0,7),U(1,4),and V(-5,2)
<u>Translation rule: </u>
<u>New coordinates by applying the rule:</u>
- S'(4, -3), T'(7, -2), U'(8, -5), V'(2, -7)
See attached for the graph
The blue trapezoid is STUV and the red one is S'T'U'V'
Answer:
Carbon-14 loses around 10% ( 0.1 in decimal form) of its mass, after one millennium.
Then if we start with a mass A of Carbon-14, after one millennium we will have a mass equal to:
A - A*0.1 = A*(0.9)
After another millennium, we will have a mass equal to:
A*(0.9) - A*(0.9)*0.1 = A*(0.9)^2
And so on, this is an exponential decay.
We already can see the pattern here, after x millenniums, the mass of carbon-14 will be:
M(x) = A*(0.9)^x
Now, in this problem we have 600 grams of carbon-14, then the equation for the mass will be:
y = M(x) = 600g*(0.9)^x
And the graph of this equation is shown below.