I found that the given prices are $ 4 per pack of pens and $ 3 per pack of penciles.
The question is how much the bookstore spent on pens.
Then you have to multiply the number packs of pens, which is 1,528, times the price per pack pens which is $ 4.
So, the answer is: 1528 packs of pens * $ 4 / pack of pens = $6112.
The answer would be $1.75 (Rounded off to the nearest cent).
Substitute the given cost of each pint of fruit to the equation. Transpose and simplify, to get the price of a pint of veggies.
Given: <span>5v + 7f = 28.70; f = $2.85
Solution: </span><span>5v + 7(2.85) = 28.70
</span><span>5v + 19.95 = 28.70
5v = 8.75
v = 1.75</span>
I really want to help but I don’t know the answer, sorry
Answer:
Yes it does
Step-by-step explanation:
We can use two sample t-test to draw the conclusuion. However, by looking at the information of mileage of tyres on asphalt and concrete-paved highways, we can say that since mean milege of tyres on concrete is lesser, tyres wear faster on concrete-paved highways.