<span>Let us assume Toni made 100 apple pies in 10 hours, that means 10/hour.
Now, with help of assistant she produces 60% more and work for 20% less time.
So,
[100+(60% of 100)] = 160 apple pies produced in [10-(20% of 10)]= 8 hours.
160/8 = 20/hour
So, with the help of assistant Toni's output of apple pies per hour increases by 100%.</span>
Answer: All of the above
Explanation: A leader can be defined as an individual who has the ability to persuade others to work as a group for performing a particular task.
An individual can demonstrate leadership by taking strict action on others and responsibilities on himself.
The given options in the question demonstrates strict actions and responsibility taking ability. Hence, the right option is D.
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709
Answer:
80 dollars.
Explanation:
Opportunity cost is the cost of the next best option that was forgone when one alternative is chosen.
Lisa next best option is going out with a friend, which she values at 80 dollars.
I hope my answer helps you