Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Answer: M.A = 3
Explanation:
A ramp is an example of an inclined plain. Where the
Height H = 1.5 m
Length L = 4.5 m
Mechanical advantage of a machine is the ratio of the load to effort. While mechanical advantage M.A of an inclined plain is the ratio of the length of the plain to the height of the plain.
M.A = L/H
Substitute the values of L and H into the formula
M.A = 4.5/1.5 = 3
The mechanical advantage of the ramp is 3
Answer:
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Explanation:
Consider the diagram shown in attachment
fx= fcosθ (fx: component of friction force in x-direction ; f: frictional force)
Fbx= Fbcosθ ( Fbx: component of braking force in x-direction ; Fb: braking force)
Wx= Wtanθ (Wx: component of weight in x-direction ; W: Weight of semi)
sum of x-direction forces = 0
fx+ Fbx=Wx
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ