5d + 2(2 - d) = 3(1 + d) + 1
5d + 2(2) - 2(d) = 3(1) + 3(d) + 1
5d + 4 - 2d = 3 + 3d + 1
5d - 2d + 4 = 3d + 3 + 1
3d + 4 = 3d + 4
<u>-3d -3d </u>
4 = 4
d = 0
Answer:
The probability of getting a sample with 80% satisfied customers or less is 0.0125.
Step-by-step explanation:
We are given that the results of 1000 simulations, each simulating a sample of 80 customers, assuming there are 90 percent satisfied customers.
Let
= <u><em>sample proportion of satisfied customers</em></u>
The z-score probability distribution for the sample proportion is given by;
Z =
~ N(0,1)
where, p = population proportion of satisfied customers = 90%
n = sample of customers = 80
Now, the probability of getting a sample with 80% satisfied customers or less is given by = P(
80%)
P(
80%) = P(
) = P(Z
-2.24) = 1 - P(Z < 2.24)
= 1 - 0.9875 = <u>0.0125</u>
The above probability is calculated by looking at the value of x = 2.24 in the z table which has an area of 0.9875.
Answer:
Mrs. Wright's paycheck is $630
Step-by-step explanation:
Let x = Mrs. Wright's paycheck.
Mrs. Wright spent 2/9 of her paycheck on food. This means that the amount of money spent on food is 2/9 × x = 2x/9
She spent 1/3 on rent. This means that the amount spent on rent is
1/3 ×x x = x/3
Amount she spent on food and rent is x/3 + 2x/9 =3x + 2x /9
= 5x/9
The remainder is her pay check - the amount that she spent on food and rent. It becomes
x - 5x/9 = (9x- 5x)/9 = 4x/9
She spent 1/4 of the remainder on transportation. It means that she spent 1/4 × 4x/9 = x /9 on transportation.
Amount left = 4x /9 - x/9= 3x/9
She had $210 left. Therefore,
210 = 3x/9
3x = 9×210 = 1890
x = 1890/3
x = $630
First make the numbers the same.
37 kilograms is 37000 grams, for there are 1000 grams in a kilograms.
Zachary weighs 37095 grams
37095-4650= Gabes weight = 32445 grams
32445-2905= Harry's weight = 29540 grams or 29,54 kilograms
The 15% from the corn added to the 12% of the beans is 27%
find 27% of 360 by doing 360*.27
the answer is 97.2
round to 97