answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andre [41]
1 year ago
15

Solve for d.

Mathematics
2 answers:
Amiraneli [1.4K]1 year ago
5 0
5d+2(2-d)=3(1+d)+1 \\ 5d+4-2d=3+3d+1 \\ 3d+4=3d+4 \\ 0=0 \\ \boxed{C.\ Infinitely\ many\ solutions}
r-ruslan [8.4K]1 year ago
4 0
5d + 2(2 - d) = 3(1 + d) + 1
5d + 2(2) - 2(d) = 3(1) + 3(d) + 1
5d + 4 - 2d = 3 + 3d + 1
5d - 2d + 4 = 3d + 3 + 1
3d + 4 = 3d + 4
<u>-3d       -3d        </u>
       4 = 4
       d = 0

You might be interested in
Suppose that a company claims that its chocolate bars weigh 1.6 ounces on average. It took many large samples, and each time the
Nuetrik [128]

Answer:

The company's chocolate bars weigh 1.6 ounces on average.

Step-by-step explanation:

We are given that  a company claims that its chocolate bars weigh 1.6 ounces on average.

It took many large samples, and each time the mean weight of the sample was within the 95% confidence interval.

95% confidence level means a range of values that you can be 95% certain contains the true mean of the population.

Thus by definition we can say that The company's chocolate bars weigh 1.6 ounces on average.

Hence Option B is correct.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Michelle receives 32K per year as an assistant fast food manager. Her benefits include health insurance, paid holidays, retireme
ryzh [129]

Answer:

The annual salary of Michelle including benefits = $48, 440

Step-by-step explanation:

<em>Since, you have not specified the table to show the value of each benefit.</em>

<em>So, I am assuming this table as the reference table to show the value of each benefit.</em>

<h3 /><h3><u>Benefits Value Table:</u></h3>

<h2>        Benefit                          Value</h2>

            Health Insurance                                 $7,550

            Paid Holidays                                       $660

            Retirement Contributions                    $4,500

            Paid Vacation                                        $1,230

            Uniform Supplied                                  $2,500

Here are the benefits details from the table:

Michelle receiving per year without benefits =  $32000

Health Insurance as benefit = $7,550

Paid Holidays  as benefit = $660

Retirement Contributions as benefit = $4,500

Paid Vacation as benefit = $1,230

Uniform Supplied as benefit = $2,500

So, the amount she gets from benefits = $7,550 + $660 + $4,500 + $1,230 + $2,500 = $16,440

So, the annual salary, including benefits could be calculated as:

Michelle receiving per year without benefits =  $32000

The amount Michelle gets from benefits = $16,440

Michelle have annual salary including benefits  = $32000 + $16,440

                                                                               = $48, 440

Hence, the annual salary of Michelle including benefits = $48, 440

Keywords: calculation, salary, benefits, saving

Learn more about salary calculation from brainly.com/question/5715627

#learnwithBrainly

                       

8 0
1 year ago
Suppose that a person with a push mower can mow a large lawn in 5 ​hours, whereas the lawn can be mowed with a riding lawn mower
Reil [10]
------------------------------------------------------------------
Push Mower
------------------------------------------------------------------
It takes 5 hours to complete the job
1 hour = 1/5 of the job

------------------------------------------------------------------
Riding Lawn Mower
------------------------------------------------------------------
It takes 3 hours to complete the job
1 hour = 1/3 of the job

------------------------------------------------------------------
Push Mower + Riding Lawn Mower
------------------------------------------------------------------
1 hour = 1/5 + 1/3 
1 hour = 3/15 + 5/15 
1 hour = 8/15 of the job.

------------------------------------------------------------------
Calculate time needed to complete
------------------------------------------------------------------
8/15 of the job takes 1 hour
8/15 of the job = 1 hour 

------------------------------------------------------------------
Divide by 8/15 on both side
------------------------------------------------------------------
8/15 ÷ 8/15 of the job = 1 ÷ 8/15 hour
Whole of the job = 1 x 15/8 hours
Whole of the job = 15/8 hours
Whole of the job = 1 7/8 hours

------------------------------------------------------------------
Answer: 1 7/8 hours
------------------------------------------------------------------

6 0
1 year ago
MJ Supply distributes bags of dog food to pet stores. Its markup rate is 28%. Which equation represents the new price of a bag,
andreev551 [17]

Answer:

i think its the second one because if you multiply a number by a decimal with a value lower than 1, then the number will go down, but im not positive

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Describe 59 in two other ways
Georgia [21]
Fifty Nine And Thirty Plus Twenty Nine
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the surface area of a triangular prism that has the following dimensions. Use the formula SA = 2 B + Ph . B = 84 mm 2 P = 5
    10·1 answer
  • What is the unit rate for 500.48 meters in 27.2 hours?
    7·1 answer
  • Andrew bought a new Mastercraft boat for $17,000. He made a $2,500 down payment on it. The bank's loan was for 60 months, and th
    6·1 answer
  • A scale reports a 15-pound weight as weighing 12.375 pounds. Which of the following is true?
    12·2 answers
  • Maya says that value of the 6 in 0.006 is 1/10 of the value of the 6 in 0.6 . Is she correct? Explain
    15·2 answers
  • The power P of a jet of water is jointly proportional to the cross sectional area A and to the cube ofthe velocity V. (a) Write
    9·1 answer
  • Sienna has a car loan with an annual interest rate of 4.8%. She will make the same monthly payment for 48 months, after which th
    15·1 answer
  • Question<br> Find the multiplicative inverse of 0.13.
    6·1 answer
  • Bethany uses the equation d=3.75h to find the distance, d, she travels while walking for h number of hours. what is the constant
    9·1 answer
  • The path of a race will be drawn on a coordinate grid like the one shown below. The starting point of the race will be at (−5.4,
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!