Answer:
$4,116
Step-by-step explanation:
Worth of Mike's car at the start of 2014 = $12,000
If the car is said to depreciates every year by 30% = 30/100 = 0.3
The worth of the car at the start of 2017 is what we are to determine.
This means that the car depreciated by 30% (0.3) for 3 years since 2014 (2017 - 2014 = 3 yrs)
The worth at the start of 2017 would be calculated as follows:
12,000 × (1 - 0.3)³
= 12,000 × (0.7)³
= 12,000 × 0.343
= 4,116
Worth of the car at the start of 2017 would be $4,116
Answer:
Subtract 11 from both sides
Step-by-step explanation:
<u>Answer:</u>
<u>As the number of copies increases The dimension of images continues to decrease until reaching 0. </u>
<u>Step-by-step explanation:</u>
Remember, that the term dimension refers not to an unlimited/unending length but to a specific measurable length.
Therefore, as both copy machines reduces the dimensions of images that are run through the machines over time the dimensions of images would decrease until reaching 0; Implying that the dimension is so small to be invisible, in a sense becoming 0.
X/21 = y/33
xy = 21·33 = 693
The factors of 693 are 1,3,7,9,11,21,33,63,77,99,231,693.
(x,y) = (1,693), (693,1), (3,231), (231,3), (7,99), (99,7), (9,77), (77,9), (11,63), (63,11), (21,33), (33,21)
Answer:
Step-by-step explanation:
11