Step One
Figure out the cost for 1 cartridge
Cost = 90
<u>Refund = 8 Subtract</u>
Net cost = 82
Step Two
Find the cost for 14
14 * 82 = 1148 <<<<<< Cost for 14
A.) 50.45m + 60 = 57.95m
b.) 50.45m + 60 = 57.95m
60 = 57.95m - 50.45m
60 = 7.50m
60 / 7.50 = m
8 = m.....so the cost will be the same at 8 months
Answer:
The major condition that needs to be satisfied before a t-test is performed that the question satisfies easily is the use of random sampling to obtain sample data.
Step-by-step explanation:
The major conditions necessary to conduct a t-test about a mean include;
- The sample extracted from the population must be extracted using random sampling. That is, the sample must be a random sample of the population.
- The sampling distribution must be normal or approximately normal. This is achievable when the population distribution is normal or approximately normal.
- Each observation in the sample data must have an independent outcome. That is, the outcome/result of each sub-data mustn't depend on one another.
Of the three conditions that need to be satisfied before the conduction of a t-test, the first condition about using a random sampling technique is evidently satisfied.
It is stated in the question that 'A private investigator hired by a competitor takes a random sample of 47 games and tries to determine if there are more than 7 glitches per game'.
Hope this Helps!!!
7.085x10-14 would simplify to 70.85-14, which equals 56.85
Answer:
Answer;
-38 %
Step-by-step explanation:
Explanation;
-Budget busters are the large potential problem areas that can destroy a budget. Failure to control even one of these problem areas can result in financial disaster.
-Housing takes about 38 percent of your monthly budget. Housing decisions should be based on need and financial ability, not on internal or external pressure.
-Food takes 12 percent of your monthly budget. The reduction of a family's food bill requires quantity and quality planning.
-Transportation (purchase and maintenance), takes 15 percent of your monthly budget, Debts takes 5 percent of Net Spendable Income, Insurance takes 5 percent of Net Spendable Income assuming an employer provides medical insurance, Recreation/Entertainment takes 5 percent of Net Spendable Income, Clothing takes 5 percent of Net Spendable Income, Medical and dental takes 5 percent of Net Spendable Income and Savings takes 5 percent of Net Spendable Income