Answer:
There is no significant difference between the means.
Step-by-step explanation:
Given is the data set for X1 and x2 are we have to do a paired t test.

(Two tailed test at 5% significance level)
Mean difference = 1.00
Std error for difference = 1.225
df=4
Test statistic = mean diff/se = 1.826
p value =0.142
Since p >0.05 our alpha we accept H0
There is no significant difference before and after averages at 5% sign. level.
Mean = Sum of all the observations/ Number of observations = (87+46+90+78+89)/5 = 78
Variance = SD^2 ------ SD = Standard deviation
It means that with Variance, square root is never taken.
Therefore,
Variance = Summation of square of differences between observation and the mean divided by the number of observations.
That is,
Variance = {(87-78)^2 + (46-78)^2 + (90-78)^2 + (78-78)^2 + (89-78)^2}/5 = 274
Answer:
Arts=295, Commerce=177
Step-by-step explanation:
That the three subjects have a common ratio implies that there is some common factor between them that relates to the actual number of students in each area, so 5:4:3 means 5x:4x:3x for some value of x
We know that there are 236 science students, so 4x = 236 or x = 59
so the number of arts students is 5(59) and the number of commerce students is 3(59)
Arts = 5*59 = 295
Commerce = 3*59=177
Answer:
We need to solve for the 4th side
4th side base = 75.5 -60.5 = 10 feet
4th side height = 16
4th side LENGTH^2 = 10^2 + 16^2
4th side = sq root (356) = 18.8679622641
Trapezoid Area = [(sum of the bases) / 2 ] * height
Trapezoid Area = [(136)/2] * 16
Trapezoid Area = 1,088 square feet, which is MUCH smaller
than 73,084
Step-by-step explanation: