Answer: Global citizens
Explanation:
Global citizens are the people who use the global success of a company as an indication of the product quality and innovativeness. Goobal citizens are concerned that firm acts in a socially responsible manner.
Global citizens role in tackling issues like water shortages, climate change, terrorism, have an impact on the future of the world. A global citize understands the wider world.
Answer: $2,845.57965
The principal to be deposited semiannually would be $2,845.58 (rounded to 2 decimal places)
Explanation:
Using compound formula below
A = p (1 + r/n)^nt
A =amount= $3,300
r = rate = 5% = 5/100 = 0.05
n = number of compounding rate (semiannually) =2 interest payments a year
t = time in years= 3
3,300 = p (1 + 0.05/2)^2(3)
3,300 = p (1 + 0.025)^6
3,300 = p (1.025)^6
3,300 = 1.15969342p
Divide both sided by 1.15969342
p = $(3,300/1.15969342)
p = $2,845.57965
p ≈$2,845.58 rounded to 2 decimal places.
Answer:
The answer is: D) $32,835
Explanation:
The easiest way to calculate the present value of an investment is to use an excel spreadsheet and the present value function =NPV(discount rate, series of cash flow). The first nine cash flows equal 12,000 and the tenth cash flow equals 17,000.
After you calculate the present value in excel, you must subtract the investment amount to determine the net present value.
NPV = $82,837 - $50,000 = $32,837 (the answer varies by $2 probably because of rounding percentages)
Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.