Answer:
1. Compute the company’s CM ratio and its break-even point in both unit sales and dollar sales.
CM ratio = 211,200 / 528,000 = 39.96%
break even point in $ = 235,200 / 39.96% = $588,588
break even point in units = 588,588 / 40 = 14,714.7 ≈ 14,715 units
2. The president believes that a $6,800 increase in the monthly advertising budget, combined with an intensified effort by the sales staff, will result in an $89,000 increase in monthly sales. If the president is right, what will be the effect on the company’s monthly net operating income or loss?
total revenue = $617,000
variable expenses = $617,000 x 60.04% = $370,446.80
contribution margin = $246,553.20
fixed expenses = $242,000
operating profit = $4,553.20
3. Refer to the original data. The sales manager is convinced that a 10% reduction in the selling price, combined with an increase of $31,000 in the monthly advertising budget, will double unit sales. What will the new contribution format income statement look like if these changes are adopted?
total revenue = $950,400
variable expenses = 26,400 x $24.016 = $634,022.40
contribution margin = $316,377.60
fixed expenses = $266,200
operating profit = $50,177.60
4. Refer to the original data. The Marketing Department thinks that a fancy new package for the laptop computer battery would help sales. The new package would increase packaging costs by $0.60 cents per unit. Assuming no other changes, how many units would have to be sold each month to earn a profit of $4,100?
variable expenses per unit = $24.016 + $0.60 = $24.616
contribution margin per unit = $40 - $24.616 = $15.384
break even point + $4,100 gains = 239,300 / 15.384 = 15,555.122 ≈ 15,556 units
5. Refer to the original data. By automating, the company could reduce variable expenses by $3 per unit. However, fixed expenses would increase by $55,000 each month.
a) contribution margin per unit = $18.984
break even point = 290,200 / 18.984 = 15,286.56 ≈ 15,287 units
break even point in $ = 15,287 x $40 = $611,480
b) not automated automated
sales revenue $828,000 $828,000
variable costs $497,131.20 $435,031.20
contribution margin $330,868.80 $392,968.80
fixed costs $235,200 $290,200
operating income $95,668.80 $102,768.80
c) 2. No
In order for the automation process to be profitable, the number of sales units must increase a lot, and since the company is struggling to sell enough units, I doubt it will work.