Answer:
It should be accepted as the cash flow is greater than minimum
Explanation:
We should determinate if he project can generate a cashflow of 151,406 after taxes to be accepted:
market x market share = sales in units
140,000 units x 8.5% = 11,900 units
sales x contribution less fixed cost = income before taxes
11,900 x 56.11 - 387,200= 280,509
after tax 280,509 x (1 - 21%) = 221,602.11
project cash flow > minimum cash flow
221,602.11 > 151,406
It should be accepted as the cash flow is greater than minimum
Answer:
B) a local cable company
Explanation:
A local cable company provides communication services using underground cables. Service offed by a cable company includes televisions, internet connectivity, and telephone services. Such a company needs communication equipment to facilitate signal and message transmission.
Damien repairs communication equipment. He probably works for a local cable company.
Answer:
$600 unfavorable
Explanation:
The budgeted cost of producing 14,000 units at $5.50 per unit and with fixed costs of $19,400 is:

The variance is given by subtracting the budgeted cost by the actual cost ($97,000):

Since the variance is negative, the variance is unfavorable
Answer: PED = -1.665
The price demand elasticity is relatively elastic because PED is greater than 1..(ignore the minus sign)
Explanation:
Using the formula PED = % change in quantity/ % change in price
PED = ((Q1 - Q0)/(Q1 + Q0))/((P1 -P0)/(P1+P0))...EQU 1 where Q1 = 50 is quantity of product at Price P1 =10 and Q0 = 25 is quantity of product at Price P0 = 15 and PED is price of elasticity
Substituting figures into equ1
PED = ((50 - 25)/(50+25)) /((10 -15)/(10+15))
PED = -1.665
Answer:
The correct answer is A
Explanation:
The current liabilities is computed as:
Current Assets (CA) = Quick assets (QA)+ Inventory (I)
CA = QA + $49,000
Acid test ratio = Quick assets / Current Liabilities (CL)
2.8 = QA / CL
QA = 2.8 × CL
Current Ratio (CR) = CA / CL
3.5 = CA / CL
Putting CA = QA + Inventory
3.5 = ( QA + $49,000) / CL
Now, Putting QA = 2.8 × CL
So,
3.5 = [( 2.8 × CL ) + $49,000] / CL
3.5 = 2.8 CL / CL + $49,000 / CL
3.5 = 2.8 + ($49,000 / CL)
3.5 - 2.8 = $49,000 / CL
0.7 = $49,000 / CL
CL = $49,000 / 0.7
CL = $70,000