Answer: 11.5%
Explanation:Since 1 minute = 60 seconds, we multiply 12 minutes by 60 so that 12 minutes = 720 seconds. Thus, we're looking for a probability that the auditor will spend more than 720 seconds.
Now, we get the z-score for 720 seconds by the following formula:

where

So, the z-score of 720 seconds is given by:

Let
t = time for the auditor to finish his work
z = z-score of time t
Since the time is normally distributed, the probability for t > 720 is the same as the probability for z > 1.2. In terms of equation:

Hence, there is
11.5% chance that the auditor will spend more than 12 minutes in an invoice.
Answer:
70 hours in 5 weeks
Step-by-step explanation:
Hours * Week
2*7=14
Hours per Week * Weeks
14*5= 70
{You can also multiply 35*2}
So the ratio is 1 to 2 to 5
so basically 1 unit of soda water to 2 units of fruit punch to 5 units of ginger ale
total is 1+2+5=8 units
so 4 gallons=8 units
divide by 8
1/2 gallon=1 unit
soda water=1 unit=1/2 gallon
fruit punch=2 unit=1/2 times 2=1 gallon
ginger ale=5 unit=5 times 1/2=5/2=2 and 1/2 gallon
soda water=1/2 gallon
fruit punch concentrate=1 gallon
ginger ale=5/2 gallon or 2 and 1/2 gallon
The given function is
f(x) = log₁₀(5x-1)
As x -> -∞, the argument of the log function becomes a large negative number.
Because the log of a negative number is undefined, f(x) is undefined as x -> -∞.
As x -> +∞, the argument of the log function becomes a large positive number.
Therefore f(x) -> +∞ as x -> +∞.
Answer:
As x -> -∞, f(x) is undefined.
As x-> +∞, f(x) -> +∞.