Answer:
The plane with aluminium can lift more mass of passangers than the plane of steel.
Explanation:
The total mass the airplane canc lift is:

For aluminium:


and
![V_{fuselage}=\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]](https://tex.z-dn.net/?f=V_%7Bfuselage%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D)
where:
- L is lenght
- D is diameter
- e is thickness
![m_{tot}=\delta _{Al}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Al}](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BAl%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Al%7D)
For steel (same procedure):
![m_{tot}=\delta _{Steel}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Steel](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BSteel%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Steel)
Knowing that the total mass the airplane can lift is constant and that aluminum has a lower density than the steel, we can afirm that the plane with aluminium can lift more mass of passangers.
Also you can estimate an average weight of passanger to estimate a number of passangers it can lift.
Answer:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
Explanation:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
In order to effectively count the number of atoms, we look at the equation closely and take note of the stoichiometric coefficients of each reactant as this influences the number of atoms of that element present.
For instance, oxygen is diatomic and has a stoichiometric coefficient of 8. This implies the there are sixteen atoms of oxygen altogether.
Note that the left hand side refers to the reactants side.
Answer:
Mole fraction N₂ = 0.336
Explanation:
Mole fraction of a gas can be determined in order to know the partial pressure of the gas, and the total pressure, in the mixture.
Total pressure in the mixture: Sum of partial pressure from all the gases
Total pressure = 183 mmHg + 443 mmHg + 693 mmHg =1319 mmHg
Mole fraction N₂ = Partial pressure N₂ / Total pressure
443 mmHg / 1319 mmHg = 0.336
Remember that mole fraction does not carry units
<u>Answer:</u> The expression for
is written below.
<u>Explanation:</u>
Equilibrium constant in terms of partial pressure is defined as the ratio of partial pressures of the products and the reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as 
For a general chemical reaction:

The expression for
is written as:

The partial pressure for solids and liquids are taken as 1.
For the given chemical equation:

The expression for
for the following equation is:

The partial pressure of
will be 1 because it is solid.
So, the expression for
now becomes:

Hence, the expression for
is written above.