Answer:
Step-by-step explanation:
Confidence interval is written in the form, sample mean ± margin of error
The sample mean is an estimator for the population mean. The confidence level is used to express how confident we are that the population mean is within the calculated confidence interval. The lower limit of the given confidence interval is 2.619 hours/day while the upper limit of the confidence interval is 3.401 hours/day
Therefore, the INVALID interpretations of the 95% confidence interval are
A. About 95% of all Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
B. There is a 95% chance that, on average, Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
D. In the long run, 95% of the sample means will be between 2.619 and 3.401 hours.
E. None of the above.
Answer:
21% of the animals are female
Step-by-step explanation:
In total:
There are 40 + 60 = 100 animals.
Female animals.
40 dogs. Of those, 15% are female. So 0.15*40 = 6.
60 cats. Of those, 25% are female. So 0.25*60 = 15.
21 female animals.
21/100 = 0.21 = 21%
21% of the animals are female
Answer:
The mass of the pipe is 
Step-by-step explanation:
step 1
Find the volume of the steel pipe
The volume is equal to the area of outside circle minus the area of inside circle, multiplied by the length of the pipe
so
![V=\pi [r2^{2}-r1^{2}]L](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%5Cpi%20%5Br2%5E%7B2%7D-r1%5E%7B2%7D%5DL)
we have
---> the radius is half the diameter
---> the radius is half the diameter


substitute
=59.66\ cm^{3}](https://tex.z-dn.net/?f=V%3D%283.14%29%5B1%5E%7B2%7D-0.9%5E%7B2%7D%5D%28100%29%3D59.66%5C%20cm%5E%7B3%7D)
step 2
Find the mass
The mass is equal to the density multiplied by the volume
so

Answer:
one for each angle measure) Line GJ is transversal, and since the bases ... I cannot add the measurement to my drawing by they are both 84 degrees. i hope i helped??
Step-by-step explanation: