Answer:
1 clean cloth
Step-by-step explanation:
Assuming that the problem is asking the number of clean clothes she picks up when she picked 5 articles.
here we are given that , there are 20% clothes in the room. Hence out of 5 clothes she picks up, the total number of clean clothes will be 20% of 5
20% of 5 will be 0.20 x 5 = 1
Hence , there will be only clothe that might be clean among the clothes she picks .
5/6 can be simplified to 0.83. 10.83*18=194.94 square feet. 1,800 minus 194.94 is 1605.06 more square feet required
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Given that a1 = 6
an = 3 + 2(an-1),
Substitute n = 2 into the formula
a2 = 3 + 2(a1)
a2 = 3 + 2(6)
a2 = 3+12
a2 = 15
Hence the second term of the sequence is 15
Answer:
The probability that the man is greater than 74 inches is 0.1587
Step-by-step explanation:
The required probability is found by evaluating the area under the corresponding distribution curve for the corresponding values
The standard normal variate factor (Z) is given by

where
is mean of the data
is the standard deviation of the data
Thus corresponding to x = 74 the Z factor equals

Using the standard normal distribution table corresponding to mean of 70 and deviation of 4 the area under the curve corresponding to Z = 1 equals
0.1587