A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes
Domain x is number of hours
Range y is distance traveled
speed = 12 miles per hour
time = 45 minutes =
= 0.75 hours
We know distance formula
Distance = speed * time
Distance = 12 * 0.75= 9 miles
Number of hours x is 0 to 0.75 hours
So domain is {
}
Distance is 0 to 9 miles
So range is {
}
3 times the product of 5 and b is reduced by 2
3*(5*b)-2
15b-2
-7 + 3 + 10 = -4 + 10 = 10 - 4 = 6.
To turn 13 into 10, you need to break it up into 10 + 3, which does not change the value of 13. Then, you add 3 to -7, which results in -4. Next, you add -4 to 10 (or rather, subtract 4 from 10), which results in 6.
Answer:
How many standard deviations above the mean is 14,500 hours? 1.25 1.5 2.5 Using the standard normal table, the probability that Seth's light bulb will last no more than 14,500 (P(z ≤ 1.25)) hours is about ✔ 89% .
A computer discounted at 30% off is less expensive.
First: 1000*.8 = 800
800*.9 = $720
Second: 1000*.7 = $700