First, calculate for the volume of the cube before each edges are cut.
V = e³
where e is the length of each sides. Substituting the known value,
V = (4/5 cm)³ = 0.512 cm³
Then, calculate for the volume of each of the small cubes cut out from the corners.
V = (1/5 cm)³ = 0.008 cm³
Since there are 8 of these small cube, we multiply the volume by 8.
8V = 8(0.008 cm³) = 0.064 cm³
Then, subtracting the volumes will give us an answer of <em>0.448 cm³</em>
Answer:
7.5 seconds.
Step-by-step explanation:
Substitute the distace 220m in the given equation:
d = 19t + t^2
200 = 19t + t^2
t^2 + 19t - 200 = 0
t = [-19 +/- sqrt(19^2 - 4*1*-200)] / 2
t = -19 +/- sqrt(1161) / 2
t = ( -19 +/- 34.07) / 2
t = 7.535 seconds
Line CE
..................
I think it’s this but I’m not sure