Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
How many children are there in all?
Given:
price = 1,250
sales discount = 15%
sales tax = 6.5%
The problem is unclear whether the price is the original price or the discounted price. I am assuming that the price is the original price.
Original price times sales discount rate is the value of sales discount
1,250 x 15% = 187.50
Original price less the value of sales discount is the discounted price.
1,250 - 187.50 = 1,062.50
Discounted price times sales tax rate is the value of the sales tax
1,062.50 x 6.5% = 69.06
Discounted price plus sales tax is the total cost of the purchase
1,062.50 + 69.06 = 1,131.56
We have to find the lengths of the sides XY and XW:
XY² = ( - 7 - ( - 4 ) )² + ( - 1 - 0 )²
XY² = ( - 7 + 4 )² + ( - 1 )²
XY² = 9 + 1 = 10
XY = √10
XW² = ( - 6 - ( - 4 ))² + ( 6 - 0 )²
XW² = ( - 6 + 4 )² + 6 ²
XW² = 4 + 36 = 40
XW = √ 40 = 2 √10
The perimeter of the rectangle:
P = 2 · √10 + 2 · 2√10 = 2√10 + 4√10 = 6√10
Answer:
C ) 6√10 units.