Answer:
153.8 grams of sugar is needed
Step-by-step explanation:
D + 3n = 1 Subtract d from both sides
3n = 1 - d Divide both sides by 3
n =
Answer: a. Total cost = 3g+2
b. The total cost of 8 games is $26.
Step-by-step explanation:
Given: Cost to bowl a game = $3
Shoe rental charge = $2 (One -time charge)
Total cost = (Cost to bowl a game) x (Number of games)+ (Shoe rental charge )
Let g= number of games, then the expression to find the total cost will be :
Total cost = 3g+2
To find the total cost of 8 games, put g=8, we get
Total cost = 3(8)+2
= 24+2 = $26
Therefore , the total cost of 8 games is $26.
Answer:
Plan A = 1000 dollars to be invested in an account that pays 100 dollars per year. (1000 + 100 = 1100 dollars in a year)
Plab B = 1000 dollars to be invested in an account that pays 5% interests per year (1000 * .05 = 50 => 1000 + 50 = 1050 dollars per year)
The correct answer is Plan A will be worth more than plan B after two years.
Step-by-step explanation:
Plan A = 1000 dollars to be invested in an account that pays 100 dollars per year. (1000 + 100 = 1100 dollars in a year)
Plab B = 1000 dollars to be invested in an account that pays 5% interests per year (1000 * .05 = 50 => 1000 + 50 = 1050 dollars per year)
Hello!
To find our scale factor, let's divide our real length (1,500) by our scale length (7.5)
1,500/7.5=200
Now, we divide our tennis court dimensions by 200.
120/200=0.6
60/200=0.3
Therefore, our answers are below.
Length: 0.6 feet
Width: 0.3 feet
I hope this helps!