Answer:
$9.62
Step-by-step explanation:
15.50 + 3.74 = 19.24
19.24 / 2 = 9.62
so Mindy must pay Nora $9.62
Answer: 83
Step-by-step explanation:
if 31 is m nop and nog is 114 then you subtract 31 from 114
Answer:
Veronique: A = 1,000 (1 + 0.05) superscript 7, Lily: A = 1,800 (1 + 0.09) Superscript 7
Step-by-step explanation:
the equation used to calculate future value of an investment (or bank deposit) using compound interest is:
future value = present value x (1 + interest rate)ⁿ
- Veronique: future value = $1,000 x (1 + 5%)⁷ = $1,057
- Lily: future value = $1,800 x (1 + 9%)⁷ = $3,290.47
Answer:
And rounded up we have that n=1068
Step-by-step explanation:
We have the following info given:
the confidence level desired
represent the margin of error desired
The margin of error for the proportion interval is given by this formula:
(a)
The confidence level is 95% or 0.95, the significance is
and the critical value for this case using the normal standard distribution would be 
Since we don't have prior information we can use
as an unbiased estimator
Also we know that
and we are interested in order to find the value of n, if we solve n from equation (a) we got:
(b)
And replacing into equation (b) the values from part a we got:
And rounded up we have that n=1068
Answer: c) About 16% of the variation in value of the car is explained by a linear relationship with the age of the car.
e) The correlation coefficient, r, is 0.397.
Step-by-step explanation:
Given that:
Coefficient of determination (r²) between two variables, age of car (x) and value of car (y) = 0.158
Correlation of determination (r²) of 0.158 = (0.158 × 100% = 15.8% of the variation between the two variables can be explained by the regression line). Hence, about 16% of the variation between age and value of car can be explained by the linear relationship.
Coefficient of correlation (r) = sqrt(r²) = sqrt(0.158) = 0.397