
so.. if she deposits a principal of 9,500 today, compounding quarterly for 3 years, she'll have A amount
how much additional amount? well, 18,000 - A
<span><span>u2</span> – 11u + 24 = 0 where u = (x2 – 1) the first awnser, a.</span>
9514 1404 393
Answer:
2r(20r +60) = 80r^2
Step-by-step explanation:
Anna's first investment:
20
Anna's first return:
20r
Anna's second investment:
20r +60
Anna's second return:
r(20r +60)
__
Hannah's first investment:
80
Hannah's first return, and her second investment:
80r
Hannah's second return:
80r^2
__
Twice Anna's return was equal to Hannah's return:
2r(20r +60) = 80r^2
Answer:
0.717 or 71.7%
Step-by-step explanation:
P(M) = 0.852
P(D) = 0.759
P(M or D) = 0.894
The probability that a randomly selected American has both medical and dental insurance is given by the probability of having medical insurance, added to the probability of having dental insurance, minus the probability of having either insurance:

The probability is 0.717 or 71.7%.
Answer:
I believe the answer is A
Step-by-step explanation: