answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
1 year ago
11

A warehouse store sells 4.5​-ounce cans of tuna in packages of 3. A package of 3 cans costs ​$4.32. The store also sells 3.5​-ou

nce cans of the same tuna in packages of 4. A package of 4 cans costs ​$3.92. The store sells 6.5​-ounce cans in packages of 5 cans for ​$9.75. Which package is the best​ buy?
Mathematics
1 answer:
disa [49]1 year ago
7 0

Answer:

The 6.5​-ounce cans offer the largest size at a fair cost and is the best to buy.

Step-by-step explanation:

Size of the 4.5​-ounce cans of tuna in package = 4.5 × 3 = 13.5 ounce

Cost of the package= ​$4.32

Size of the 3.5​-ounce cans = 3.5 × 4 = 14 ounce

Cost of the package= ​$3.92

Size of the 6.5​-ounce cans = 6.5 × 5 = 32.5 ounce

Cost of the package= ​$9.75

The 6.5​-ounce cans offer the largest size and is the best to buy.

You might be interested in
John gets his first job working at an ice cream shop because he loves ice cream. He gets paid $9 per hour. Create a table to dem
Ymorist [56]

Answer:

1hr: $9

2hr: $18

3hr: $27

4hr: $36

5hr: $45

6hr: $54

Step-by-step explanation:

You can use Desmos, the graphing calculator (online tool)  

6 0
1 year ago
What is –9.2(8x – 4) + 0.7(2 + 6.3x) simplified?
AysviL [449]

Answer: The simplified version of -9.2(8x-4)+0.7(2+6.3) is 298.81x + 1.4

6 0
2 years ago
A boy invested $860 of his Bar Mitzvah money. He put part of it in the bank at 4.5% interest and lent the remainder to his paren
katrin2010 [14]
Let b represent the amount the boy put in the bank. Then (860-b) represents the amount he lent his parents. His earnings were ...
  0.045b + 0.07(860 -b) = 51.95
  -0.025b = 51.95 -0.07*860
  b = -8.25/-0.025 = 330

The boy put $330 in the bank.
8 0
2 years ago
A cookbook cost 3 times as a storybook.A cookbook and 4 storybook cost $112.How much did a storybook cost?
Reptile [31]
1c+4s=112
1c=3s
3s+4s=112
7s=112
Storybook= $16
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
You want to test whether or not the following sample of 30 observations follows a normal distribution. The mean of the sample eq
Lina20 [59]
It’s c because u round
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Maya is choosing between several pay plans for her new job. If she usually has monthly sales of about $5,000, which plan would a
    6·2 answers
  • shakira pays $33 for 22 pounds of peanuts.if the price per pound is the same how much will shakira have to pay in order to buy 1
    15·2 answers
  • billy is creating a circular garden divided into 8 equal sections. The diameter of the garden is 12 feet. what is the area, in s
    12·1 answer
  • A 96-ft high transmission tower casts a 72-ft long shadow. An anchor wire runs from the top of the tower to the tip of the shado
    11·1 answer
  • Each leg of a 45°-45°-90° triangle measures 14 cm. What is the length of the hypotenuse? 7 cm cm 14 cm cm
    7·2 answers
  • A rectangular field is enclosed by 360 feet of fencing. What is the length, in feet, of the field if it’s length is 6 feet more
    7·1 answer
  • The equation A(t) = 900(0.85)t represents the value of a motor scooter t years after it was purchased. Which statements are also
    13·1 answer
  • While grading her students' most recent quiz on equation solving, Mrs. Jones calculated that approximately forty percent of her
    8·2 answers
  • In ΔJKL, j = 9.6 inches, k = 6.4 inches and l=8.4 inches. Find the measure of ∠K to the nearest degree.
    6·1 answer
  • Henry needs 2 pints of red paint and 3 pints of yellow paint to get a specific shade of orange. If he uses 9 pints of yellow pai
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!