Particles in a liquid are more loosely packed there for they have more room to move and can flow around eachother . Hope this helps XD
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.
From the molarity and volume of HClO4, we can determine how many moles of H+ we initially have:
0.18 M HClO4 * 0.100 L HClO4 = 0.018 moles H+
We can determine how many moles of OH- we have from the molarity and volume of LiOH:
0.27 M LiOH * 0.030 L LiOH = 0.0081 moles OH-
When the HClO4 and LiOH neutralize each other, the remaining will be
0.018 moles H+ - 0.0081 moles OH- = 0.0099 moles of excess H+
This means that the molarity [H+] will be
[H+] = 0.0099 moles H+ / (0.100 L + 0.030 L) = 0.07615 M
The pH of the solution will therefore be
pH = -log [H+] = -log 0.07615 = 1.12
Answer:
Reaction I: Sodium + Aluminum chloride →Sodium chloride + Aluminum
Explanation:
Sodium being more reactive means that it will take the place of aluminium in whats called a displacement reaction and form.
Sodium chloride + Aluminum