<em>Answer:</em>
The order of liquid from top to bottom is as follow
<em>Explanation:</em>
Chart of densities:
- Red = 1.2 g/cm∧3
- Blue = 1.6 g/cm∧3
- green = 0.8 g/cm∧3
- Purple = 0.1 g/cm∧3
<em>Density: </em>
Density is the ratio of mass and volume as follow
d = m/v
<em>Summary:</em>
- Greater the density, it will be at bottom and vice versa.
- Blue liquid has greater density so it will be at bottom
- Purple liquid has low density, so it will be at top.
Answer: pH=12.69
Explanation:



Initial 0.12 0 0
Eqm 0.12-x x x
![K_a=\frac{[H^+][F^-]}{[HF]}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%5BF%5E-%5D%7D%7B%5BHF%5D%7D)
(neglecting small value of x in comparison to 0.12)

Moles of 



0.06 moles of NaOH will give 0.06 moles of ![[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D)
Now
moles of
will be neutralized by
moles of
and
moles of
will be left.
Molarity of 
![pOH=-\log[OH^-]=-\log[0.049]=1.31](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D%3D-%5Clog%5B0.049%5D%3D1.31)
pH = 14 - pOH= 14 - 1.31 = 12.69
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Acetaldehyde is an organic compound (a compound containing C atoms) composed of a carbonyl group. On the other hand, a carbonyl group is a functional group containing C = O. The hybrid orbitals of a compound determines the number pi and s orbitals in the electronic configuration. For a single bond, there are two s orbitals. For double bonds, on the other hand, the number of s orbital bond is 1 while the number of pi bonds is 2. For triple bonds, there are three pi bonds present in the cloud.
Thus for a c = O bond, the atomic orbital configuration is sp3 containing 1 s orbital and 2 pi bonds.
Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w