When you say the solution is hypertonic, it means that the solution has a higher osmotic pressure. The formula for this is:
P = iMRT,
for strong electrolytes, i = number of ions.
for nonelectrolytes, i = 1
1. The P for sucrose solution which is a nonelectrolyte (assuming room temp):
P = (1)(1m)(8.314 J/mol-K)(298 K)
P = 2477.572 Pa
The P for NaCl solution, which is a strong electrolyte:
P = (2)(1 m)(8.314)(298 K)
P = 4955.144 Pa
<em>So, that means that NaCl is more hypertonic than the sucrose solution.</em>
2. For the second question, the P for the combination of 1 m glucose (nonelectrolyte) and 1 m sucrose is:
P = (1)(1 m)(8.314)(298 K) + (1)(1)(8.314)(298 K) = 4955.144 Pa
<em>In this case, the osmotic pressures are now equal. It is not hypertonic, but isotonic.</em>
Answer:
There are 3 steps of this problem.
Explanation:
Step 1.
Wet steam at 1100 kPa expands at constant enthalpy to 101.33 kPa, where its temperature is 105°C.
Step 2.
Enthalpy of saturated liquid Haq = 781.124 J/g
Enthalpy of saturated vapour Hvap = 2779.7 J/g
Enthalpy of steam at 101.33 kPa and 105°C is H2= 2686.1 J/g
Step 3.
In constant enthalpy process, H1=H2 which means inlet enthalpy is equal to outlet enthalpy
So, H1=H2
H2= (1-x)Haq+XHvap.........1
Putting the values in 1
2686.1(J/g) = {(1-x)x 781.124(J/g)} + {X x 2779.7 (J/g)}
= 781.124 (J/g) - x781.124 (J/g) = x2779.7 (J/g)
1904.976 (J/g) = x1998.576 (J/g)
x = 1904.976 (J/g)/1998.576 (J/g)
x = 0.953
So, the quality of the wet steam is 0.953
The chemical formula for ammonia is NH3. So first, you need to find the molar mass of ammonia (how many grams in one mole).
N=14g
H3=3g
So one mole of NH3 is 17 grams, you can divide 82.9 grams by 17 grams to find the number of molecules. The answer should be 4.876 moles (molecules) of ammonia. Hope this helps!
When preparing diluted solutions from concentrated solutions , we can use the following equation;
c1v1 =c2v2
Where c1 and v1 are the concentration and volume of the concentrated solution
c2 is the concentration of the diluted solution to be prepared
v2 is the volume of the diluted solution
Substituting the values;
12.0 M x v1 = 0.339 M x 100 mL
v1 = 2.825 mL needs to be taken from the stock solution