I just did guessed on the question and got it right. The answer is kinetic energy.
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
extinction coefficient (ε) = 347 L·mol⁻¹·cm⁻¹
Explanation:
The chemical reaction between chromium (Cr) and hydrochloric acid (HCl):
2 Cr + 6 HCl → 2 CrCl₃ + 3 H₂
number of moles = mass / molar weight
number of moles of Cr = 0.3 × 10⁻³ (g) / 52 (g/mole)
number of moles of Cr = 5.77 × 10⁻⁶ moles
From the chemical reaction we see that 2 moles of Cr will produce 2 moles of CrCl₃ so 5.77 × 10⁻⁶ moles of Cr will produce 5.77 × 10⁻⁶ moles of CrCl₃.
molar concentration = number of moles / volume (L)
molar concentration of CrCl₃ = 5.77 × 10⁻⁶ / 10 × 10⁻³
molar concentration of CrCl₃ = 5.77 × 10⁻⁴ moles / L
Now we need to transform percent transmittance (%T) in absorbance (A) using the following formula:
A = 2 - log (%T)
A = 2 - log (62.5)
A = 2 - 1.8
A = 0.2
We know that absorbance (A) is defined in respect with extinction coefficient (ε), cell length (l) and concentration (c):
A = εlc
ε = A / lc
ε = 0.2 / (1 × 5.77 × 10⁻⁴)
ε = 0.0347 × 10⁴
ε = 347 L·mol⁻¹·cm⁻¹
Learn more about:
molar concentration
brainly.com/question/13971392
#learnwithBrainly
The classification of it being a metal, nonmetal, or metalliod will be useful in the process of elimination to determine what it is. Then for the second test, meauring the atomin radius will narrow it down quicker to the mystery elemet's name.
Since you determined what part of the periodic table it's on, then when measuring the atomic radius, you should be able to pinpoint what the element is more surely.
Answer:
The proton remains the same.
Explanation:
Oxidation is simply defined as the loss of electron(s) during a chemical reaction either by an atom, molecule or ion.
Oxidation is strictly on the transfer of electron(s) and not proton.
A metal that undergoes oxidation still has its protons intact otherwise it will not be called the ion of the metal since atomic number is called the proton number.
Sodium (Na) undergoes oxidation as follow:
Na —> Na+ + e-
Na is called sodium metal.
Na+ is called sodium ion.
Na has 11 electrons and 11 protons
Na+ has 10 electrons and 11 protons
From the above illustration, we can see that the protons of Na and Na+ are the same why their electrons differ because Na+ indicates that 1 electron has been loss or transferred.