change in velocity = 20 - 0 = 20
change in time = 2 seconds
Divide the change in velocity over the change in time: 20/2 = 10
The average acceleration is 10 m/s^2
I.e, each second, the speed increases by 10 m/s
Answer:
A. 0.69
Step-by-step explanation:
We need to use cosine theorem:
c²=a²+b² - 2ab* cos(θ)
c=8, a=7, b=11
8² = 7²+11² - 2*7*11 *cos(θ)
64 = 49 + 121 - 154*cos(θ)
64 - 170 = - 154*cos(θ)
- 106/ (- 154) = cos(θ)
cos(θ) = 0.69
Let no. of adult tickets be x and senior citizen tickets be y.
x + y = 556
22x + 12y = 8492
Solving by simultanous equations,
x = 182 adult tickets
y = 374 senior citizen tickets