Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.
let Leo's speed = x mile/hr
so Ethan speed = (x + 6) miles per hour
Distance = Speed × Time
so distance traveled by Leo in 2 hours = x × 2 = 2x
and distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 1.5( x + 6 ) = 1.5x + 9
since they meet on the path , After Ethan has ridden 1.5 hours and Leo has ridden 2 hours , so together the have traveled on complete path that is 65 miles.
⇒ distance traveled by leo in 2 hours + distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 65
⇒ 2x + 1.5x + 9 = 65
⇒ 3.5x = 56
⇒ x = 16
Hence Leo's speed = x miles/hr = 16 miles/hour
and Ethan's speed = (x + 6) miles/hr = 16 +6 = 22 mile/hour
Answer:
Curly fries=$2.29 per order
Bacon=$4.79 per order
Step-by-step explanation:
let b denote bacon and f denote curly fries.
We represent the situations using inequalities as:

#we make f the subject of the formula in ii and substitute in i:

Hence, one order of curly fries costs $2.29 and one order of bacon costs $4.79
Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743
Answer:
The quantity is 12
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the solution to the equation.
Let the quantity we are looking for be x;
According to the question;
The quantity plus a quarter of the quantity = 15
x + 1/4(x) = 15
x + x/4 = 15
Multiply through by 4
4x + (x/4)*4 = 15 * 4
4x + x = 60
5x = 60
x = 60/5
x = 12