M< 6 = m< 7 (vertical angles)
11x + 8 = <span>12x – 4
12x - 11x = 8 + 4
x = 12
so
m< 6 = </span>11x + 8
m< 6 = 11(12) + 8
m< 6 = 132 + 8
m< 6 = 140
m<4 = 180 - m<6
m<4 = 180 - 140
m<4 = 40
answer
<span>m<4 = 40</span>
Answer:
6 2/3 mL
Step-by-step explanation:
Multiply thru by 100 to get:
1000 + 60x = 30*40 + 30x
30x = 200
x = 6 2/3 mL (amt. of 60% solution needed in the mixture)
I'll solve for y
xy+(4(20))>x-5y(2+9-7)
xy+4(20)>x-5y(2+9-7)
xy+4(20)>x-5y(4)
xy+4(20)>x-20y
xy+80>x-20y
xy+20y+80>x
y(x+20)>-80+x
y>(-80+x)/(x+20)
Answer:
No
Step-by-step explanation:
The first nine in on the place of the thousands, while the second nine is on the place of the tens. so the first nine is a hundred times as great as the second nine
Complete Question:
The weather forecast for next season calls for a 10% chance of wind, a 20% chance of rain, a 30% chance of clouds, and a 40% chance of sunshine. If there are 90 days in the season,spin the spinner 90 times to simulate the 90-day weather forecast. Which type of weather has the lowest observed frequency?
Answer:
Wind Weather
Step-by-step explanation
From the question above
The sample space(which means the total number of events that we are considering ) = 90 times of spinning which represents the 90 days weather forecast
The chance of wind weather occurring is 10% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 9 days
The chance of rain weather occurring is 20% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 18 days
The chance of cloud weather occurring is 30% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 27 days
The chance of sunshine weather occurring is 40% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 36 days
We see from the above calculation that the weather with the lowest observed frequency is Wind weather