Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer: 125
Step-by-step explanation:
Given that:
The principal = 15000
Rate = 10%
Years = 1 year = 12 month
Interest I = PRT/100
I = (15000 × 10 × 1)/100
I = 1500
The amount of interest expense that would they record in May will be
Interest = I/ 12 = 1500/12 = 125
<span>45% -------------------------------chance that the land has oil
then
55</span>%--------------------------------chance that the land not have oil
<span>80% -------------------accuracy rate of indicating oil in the soil. (if land does have oil)
20</span>% -------------------accuracy rate of indicating not oil in the soil. (if land does have oil)
20% ---------------------accuracy rate of indicating oil in the soil. (if land has not oil)
80% ---------------------accuracy rate of indicating not oil in the soil. (if land has not oil)
that the land has no oil----------------55%
the test shows that it has oil-------- 20%
then 0.55*0.20=0.11=11%
the probability that the land has no oil and the test shows that it has oil is 11%
Answer: 302
Step-by-step explanation:
45 pages per hour X 4 hours = 180 pages in total
180 + 122 = 302
so 302 pages in total
'please can i have brainliest? i need it for my goal'