Well we need to multiply 55 by 2 because of the 2 days of renting. 55 * 2 = 110. Now we need to subtract 40 from 94 to find how many miles Samantha drove over 40. So 94 - 40 = 54. Now we need to multiply 54 by 0.38 to get the cost Samantha has to pay. 54 * 0.38 = 20.52. Finally we need to add the cost of 2 days of renting to the cost of the additional miles. 110 + 20.52 = 130.52. The total that Samantha has to pay for the truck is $130.52
I hope this was helpful and if so, please leave a good rating and thanks and maybe even brainliest answer. Thank you I really appreciate it. Have a nice day!
Given the equation of a line of the form: y = mx + c, where m is the slope and c is the y-intercept.
y is the dependent variable while x is the independent variable.
The value c represents the initial value of the situation represented by the line. i.e. the value of the dependent variable (y) when the independent variable (x) is 0.
The value m is the slope and represents the amount with hich the dependent variable increases for each additional increase in the value of the independent variable.
Thus, given the equation: <span>y=11.984x+15.341,
where: y represents the total number of shorts sold each day, and x represents the day’s high temperature in °F.
The slope is 11.984 or approximately 12 and it represents the increase in the number of shorts sold for each additional increase in temperature.
Therefore, </span><span>the slope of the equation represents in context of the situation that '</span><span>The vendors will sell an additional 12 pairs of shorts for every 1° increase in temperature.' (option B)</span>
Answer:
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.
Step-by-step explanation:
The height h of the ball is modeled by the following equation

The problem want you to find the times the ball will be 48 feet above the ground.
It is going to be when:





We can simplify by 16t. So

It means that
16t = 0
t = 0
or
t - 2 = 0
t = 2
So, the times the ball will be 48 feet above the ground are t = 0 and t = 2.
Answer:
Step-by-step explanation:
Average speed = total distance / total time taken
Average speed is the total distance traveled divided by the total time taken
The carrier first odometer route is
d_1 = 31,500 miles
On return of the truck, the odometer reads
d_2 = 31,713 miles
The total time taken is 6.5 hours on return
Then,
Average Speed = total distance / total time.
A.V = (d_1 + d_2) / t
A.V = (31,500 + 31713) / 6.5
A.V = 63213 / 6.5
A.V = 9725.1 mile per hour
A.V = 9725.1 mph