22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar
Explanation:
It is known that 1 gram contains 1000 milligrams. And, mathematically we can represent it as follows.
or 
So, when we have to convert grams into milligrams then we simply multiply the digit with 1000. And, if we have to convert a digit from milligrams to grams then we simply divide it by 1000.
i think it's A. cause CH is 1:1 and if you reduce C2H2, the ratio would also be 1:1
The correct Lewis structure for Fluorine is A.
The rms speed of a gas can be calculated using the following rule:
Vrms = sqrt ( 3RT / M) where:
R is the gas constant = 8.314
T is the temperature = 29 + 273 = 302 degrees kelvin
M is the molar mass of the gas (oxygen) = 2*16 = 32 grams = 0.032 kg
Substitute in the equation to get Vrms as follows:
Vrms = sqrt [(3*8.314*302) / (0.032)] = 485.05 meters/sec