Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units
Answer:
Alex may have to lower the price to convince Clara to buy a second slice.
Explanation:
Marginal utility is an economic concept that says that a consumer recieves more marginal utility in the first consumption of a good or services than in the second and the subsequents. In fact with each consumption the marginal utility reduces, this effect is known as diminishing marginal utility.
One of the the methods to reduce the effects of the diminishing marginal utility is to reduces prices. As the utility of a product decreases as its consumption increases, consumers are willing to pay smaller amount of money for more of the product.
Answer:
ChowMein Company
a. Monthly break-even point in sales dollars = Fixed Costs/Contribution margin
= $2,000/50%
= $4,000
b. Monthly break-even point in units = Fixed Costs/Contribution per unit
= $2,000/$300
= 6.67 or simply 7 units
c. Monthly income for April:
Sales ($600 * 15) = $9,000
Variable cost ($300 * 15) = $4,500
Contribution = $4,500
Fixed Costs = $2,000
Income = $2,500
d. Monthly income for May:
Sales ($600 * 20) = $12,000
Variable cost ($300 * 20) = $6,000
Contribution = $6,000
Fixed Costs = $2,000
Income = $4,000
e. Margin of Safety for April:
Sales in April minus Break-even Sales
= $9,000 - $4,000
= $5,000
Explanation:
Data and Calculations:
Unit selling price = $600
Unit variable costs = $300 ($250 + 50)
Unit Contribution = $300
Contribution margin = 50% ($300/$600 * 100)
Fixed Costs = $2,000
April sales = 15
May sales = 20
Answer:
ROI for the year will be equal to 10 %
Explanation:
We have given to total sales = $1500000
Controllable margin = $220000
Total average assets = $2200000
And fixed cost = $60000
We have to find the ROI of the year
ROI is given by
= 10 %
So ROI will be equal to 10 %