Answer:
0.60
Step-by-step explanation:
Use binomial probability.
P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ
where n is the number of trials,
r is the number of successes,
p is the probability of success,
and q is the probability of failure (1−p).
The probability of a mistake on at least one page is 1 minus the probability of making no mistakes.
P(at least 1) = 1 − P(none)
P = 1 − ₁₁C₀ (0.08)⁰ (0.92)¹¹⁻⁰
P = 1 − (0.92)¹¹
P = 0.60
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Solve for x.
(3x+1)2-100=0
(3x+1)2=100
3x+1=100/2
3x=50-1
x=49/3
x=16.33333
Hope that helps. If you have any other questions feel free to ask me
I believe the answer is x is greater or equal to 54.9 (x=width)