First one. Coefficients are numbers that balance the equation, just like if there is an equation in math where 1=2, you need to multiply 1 by 2 to make that equation true. That's a nice jingle you can remember.
Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg
The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>
The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.