the size of a rectangular computer screen is determined by the length of its diagonal. tom buys a 52cm screen that is 33 cm high
. how Long is the base of the screen?
1 answer:
Answer:
40.20cm approx
Step-by-step explanation:
Step one
given data
We are told that the dimension of a computer screen
diagonal= 52 cm
height= 33cm
Length = ?
Required
The length of the base of the screen
Step two
Let us use Pythagoras theorem to find the length of the base
Hyp^2= Opp^2+ Adj^2
52^2= 33^2+ L^2
2704= 1089+L^2
L^2= 2704-1089
L^2= 1615
L=√1615
L= 40.20cm approx
<u>The length is 40.20cm approx.</u>
You might be interested in
12 times / 5 seconds * (60 seconds / 1 min) = 144 times / min
Answer:
uhhh
Step-by-step explanation:
C. 14ft
If you add them all up then divide by how many numbers you added together it will give you the mean
-3000 is correct
Hope this helps :D
Answer:
6/80, 9/120, 12/160 etc